Μαθήματα Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Tomeako 2 s

Κατά τα δύο τελευταία χρόνια, στην περιοχή των Άνω Πεδινών πραγματοποιείται με μεγάλη επιτυχία, το μάθημα της Οικολογίας Πεδίου από το τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών του Πανεπιστημίου των Ιωαννίνων.

Το μάθημα προσφέρεται σε τελειόφοιτους του Τμήματος και στοχεύει στην εκμάθηση οικολογικών τεχνικών και μεθοδολογιών πεδίου καθώς και στη χρήση αναλυτικών εργαλείων, προς την κατεύθυνση της μελέτης και προστασίας της βιοποικιλότητας.

Το μάθημα διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Σταθμού Πεδίου (ΠΑΛΑΣΕ) και έχει διάρκεια οκτώ ημερών, κατά τις οποίες οι φοιτητές εκπαιδεύονται στην εφαρμογή μεθόδων δειγματοληψίας και τεχνικών παρατήρησης διαφορετικών ομάδων οργανισμών στο πεδίο, στον πειραματικό σχεδιασμό πεδίου και στην παραγωγή και ερμηνεία οικολογικών δεδομένων.

Ειδικά κατά την πρώτη χρονιά, στο μάθημα συμμετείχαν ερευνητές και μεταπτυχιακοί φοιτητές από το βρετανικό Πανεπιστήμιο Cumbria οι οποίοι αποκόμισαν μοναδικές εμπειρίες και γνώσεις για την περιοχή.