palace

Καλωσόρισμα στον Πανεπιστημιακό Λαμπριάδειο Σταθμό Έρευνας

ΙΣΤΟΡΙΑ

Το Πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων έχει τον πρώτο σταθμό του Οργανισμού Βιολογικών Σταθμών Πεδίου (Organization of Biological Field Stations, OBFS)  στην περιοχή της Μεσογείου. Ο ΠΑΛΑΣΕ ιδρύθηκε το 2012 από το τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών του πανεπιστημίου στην άλλοτε Λαμπριάδειο Οικοκυρική Σχολή.

Η ΠΕΡΙΟΧΗ

Το χωριό Άνω Πεδινά, όπου βρίσκεται ο ΠΑΛΑΣΕ, είναι ένας τόπος μοναδικής πολιτισμικής και φυσικής ομορφιάς. Βρίσκεται στην περιοχή του Ζαγορίου, στην Ήπειρο, μία ορεινή περιοχή με εξαιρετική ιστορική, γεωλογική και οικολογική σημασία.

ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ

Ο ΠΑΛΑΣΕ βρίσκεται εντός του Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου. Το φυσικό περιβάλλον αποτελείται κυρίως από λιβαδικές εκτάσεις, πρινώνες, δρυοδάση, υγρά λιβάδια και ορεινά βοσκοτόπια. Τα ενδιαιτήματα φαίνεται να υποστηρίζουν μια εκπληκτική ποικιλότητα σε θηλαστικά, πουλιά, ερπετά, αμφίβια καθώς και σε ασπόνδυλα. Αξιοσημείωτος είναι επίσης ο πλούτος ενδημικών φυτών.  Σε κοντινή απόσταση συναντάμε: