Το όραμά μας

Tomeako 1 s

Οραματιζόμαστε τη δημιουργία ενός σταθμού πεδίου που θα στεγάζεται στο κτίριο της Λαμπριάδειου Οικοκυρικής Σχολής Άνω Πεδινών, η λειτουργία της οποίας σταμάτησε πριν λίγα χρόνια. Η περιοχή στα Ζαγοροχώρια έχει μεγάλη σημασία ως κέντρο βιολογικής, γεωλογικής και πολιτισμικής ποικιλότητας. Σε απόσταση μόνο 5 χλμ. από το Φαράγγι του Βίκου, ο προτεινόμενος σταθμός θα ήταν μοναδικός στην Ευρώπη και θα μπορούσε να συμβάλει ώστε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων να μπει ανάμεσα στους πρωτοπόρους της περιβαλλοντικής έρευνας εντός της Ευρώπης.

Ζούμε σε μια εποχή που ο Άνθρωπος έχει αρχίσει να αναγνωρίζει τη σημασία του φυσικού περιβάλλοντος και την ανάγκη φροντίδας του, γεγονός που σημαίνει ότι θα πρέπει να το κατανοήσει πολύ καλύτερα. Οι σταθμοί πεδίου συμβάλουν σημαντικά προς αυτή την κατεύθυνση. Μάλιστα, ένα Πανεπιστήμιο που διαθέτει Τμήματα που διδάσκουν σχετικά αντικείμενα οφείλει να αποκτήσει τέτοιους σταθμούς, γεγονός που θα αποβεί προς όφελος και των φοιτητών του και της κοινωνίας, τοπικής και ευρύτερης.